Hakkımızda

Kanal SİM, ‘Kıbrıs’ın Çok Taraflı Haber Kanalı’ sloganıyla 2 Nisan 2009 tarihinde karasal vericiyle yayına başladı. 2010 yılı Ocak ayından itibaren TÜRKSAT üzerinden uydu yayınına geçti. İnternet üzerinden ve akıllı uygulamalarda ‘Kanal SİM’ aplikasyonuyla da izlenebilmektedir.

‘Evrensel habercilik kuralları’, ‘barış gazeteciliği’, ‘çok seslilik’ gibi kavramlar yayıncılık ilkeleri arasında yer almaktadır ve Medya Etik Kurulu bildirgesine imza koymuştur.

Kanal SİM açıkça barıştan, demokrasiden, emekten, insan hak ve özgürlüklerinden, toplumsal cinsiyet eşitliğinden, hukukun üstünlüğünden yana taraftır.

Haber ve haber programı yayınları ağırlıklıdır. Ülke ve dünya gündeminin ele alındığı canlı yayınların yanı sıra, alanında  uzmanlar tarafından hazırlanıp sunulan kaliteli paket programlara da yer verilmektedir. Türkçenin yanı sıra zaman zaman simültane çevirili yabancı dilde programlar da üretilmektedir. Ayrıca ‘özel ilgi programları’ diye adlandırılabilecek, çeşitli kesimleri yakından
ilgilendiren konulara özgü programlar da yayınlanmaktadır.

Kuzey Kıbrıs’taki TV kanalları içerisinde ‘işaret dili’ kullanılan tek program Kanal SİM’de yer almaktadır.

Kanal SİM, birçok yayının ortak yapıldığı SİM RADYO’nun yanı sıra YENİDÜZEN GAZETESİ ile birlikte UNITED MEDYA GRUBU çatısı altına birlikteliğini sürdürmektedir.

Kanal SİM, 2012 Aralık ayından bu yana Avrupa Parlamentosu’nun resmi televizyonu Europarltv’nin partneridir.