“MAĞUSA’DA HASTANELER DOLDU, GEÇ OLMADAN ÖNLEM ALINSIN”

Mağusa’daki özel hastanelerin İnfluenza vakası, beta ve solunum yolu enfeksiyonu (RSV) hastalarla dolduğunu kaydeden Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Doktor Umut Altunç, ‘Salgını durdurmak için çok geç olmadan önlem alınması’ çağrısında bulundu. Hastaneye yatması gereken acil hastaları bile, yatacak yer olmadığından dolayı tedavi vererek eve göndermek zorunda kaldıklarını anlatan Altunç, sosyal medya hesabından paylaşımda bulundu, “Salgını durdurmak için çok geç olmadan önlem alalım…” dedi.

“Sayısız İnfluenza vakası çıkıyor. Okullardan, iş yerlerinden peş peşe vakalar geliyor. Özellikle risk grubundaki çocuklarda hastalık ağır seyredebiliyor” yorumunu yapan Altunç, özellikle beta streptokok enfeksiyonları ve RSV enfeksiyonlarında (solunum yolu enfeksiyonlarında) çok fazla bulaş olduğuna dikkat çekti. İlaç eksiliği nedeniyle aileler kadar doktorların da çaresiz kaldığını anlatan Altunç, “İlaç verelim diyorsunuz, ilaç bulunmuyor” diyerek, tüm dünyada ‘dörtlü salgınıyla ilgili’ alınan önemlerden örnekler gösterdi.

 “Herkes de kendisine çocuğuna daha fazla dikkat edip, daha fazla koruyacak!”diyen Altunç, ülkemizde alınabilecek tedbirler arasında ‘ya okul ve iş yerlerinde -Covid19 pandemi dönemindekine benzer- ciddi önlemler alınması, ya da okulların erken tatil edilip salgının yükünün hafifletilmesi’ olduğunun altını çizdi.