TATAR, AB’YE SESLENDİ: “VERDİĞİNİZ SÖZLERİ YERİNE GETİRİNİZ”

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Annan Planı ile ilgili referandumun 17. yıldönümünde yaptığı açıklamada, AB ile diğer ülkelere verdikleri sözleri hatırlatarak, yerine getirme çağrısında bulundu. Cumhurbaşkanı Tatar, “AB’nin çözümsüzlüğe oynayan Rum-Yunan ikilisini desteklemekten vazgeçmeye” de çağırdı.   Cumhurbaşkanlığından verilen bilgiye göre Tatar  açıklamasında,

“Annan Planı ile ilgili olarak 24 Nisan 2004 tarihinde yapılan referandumun öncesinde başta Avrupa Birliği (AB) olmak üzere Kıbrıs Türk halkına pek çok sözler verilmiş, pek çok vaatlerde bulunulmuştu. Ama ne var ki aradan geçen 17 yıla rağmen, referandum sürecinde verilen sözlerin, yapılan vaatlerin bir teki bile yerine getirilmedi. Referandumda ‘Evet’ diyen Kıbrıs Türk halkı cezalandırılırken, ‘Hayır’ diyen Rum tarafı ödüllendirildi.

Referandum sürecinde verilen sözlerin ve yapılan vaatlerin bir teki bile yerine getirilmezken, Kıbrıs Türk halkı ‘Kıbrıs Cumhuriyeti’ne yamalanmaya ve Rum’un azınlığı olmaya zorlanıyor. Bunun yanı sıra, tek yanlı ve haksız şekilde AB üyesi yapılan Güney Kıbrıs ile yine AB üyesi olan Yunanistan, tehdit ve şantajla AB’yi kullanarak Kıbrıs konusuyla ilgili dayatmalarda bulunuyor. Bu ikiliye boyun eğen AB’nin Rum-Yunan yanlısı tutumu da çözümsüzlüğe hizmet ediyor”dedi.  Tatar, Annan Planı referandumunun 17. yıldönümünde, halka verilen ve yerine getirilmeyen sözleri bir kez daha hatırlatmakta büyük yarar olduğuna işaret etti.